גונן אללוף

משרד עורכי דין

 

התחברות לחברים

בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים אישר בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד לשכת ההוצאה לפועל, בגין שיעור האגרה המופקע שגובה הלשכה עבור העתקי צילומים, זאת לאחר שציין, כי מצופה היה שהלשכה תתחשב באוכלוסיה החלשה המתדפקת על דלתה.

המבקשים, זוכה בתיק הוצל"פ ועורך דין, שהגישו בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד לשכת ההוצאה לפועל, טענו כי כיום, מאחר ותיקי ההוצאה לפועל שמורים במערכת ממוחשבת, לא ניתן לצלם אותם באופן עצמאי או לעיין בהם ללא תשלום, ולפיכך עליהם לפנות לפקידי הלשכה ולבקש מהם העתקי מסמכים, כאשר האגרה שנגבית על כל עמוד עומדת על סכום מופקע של 3 ש"ח.

לטענתם, גביית האגרה הגבוהה פוגעת בזכות הגישה לערכאות ובזכות העיון, זאת כשביתר הערכאות המשפטיות, התשלום עבור צילום מסמכים נמוך בהרבה, ולפיכך גם ישנה אפליה בין המתדיינים בהוצל"פ לעומת המתדיינים בערכאות אחרות.

לפיכך ביקשו כי ביהמ"ש יורה ללשכת ההוצל"פ לאפשר למי שהינו צד בהליכי הוצל"פ לעיין בתיקים ללא תשלום ולהשיב את הכספים לכל מי ששילם את האגרה המופקעת.

לשכת ההוצל"פ טענה מנגד, כי 90% מהמתדיינים המיוצגים משתמשים בממשק הממוחשב המאפשר גישה למאגריה, כי מי שאינו מחובר למערכת מקבל הודעות בדואר וכי בנוסף ישנו מוקד המספק לצדדים מידע על תיקי ההוצל"פ בחינם.

כן טענה, כי שיעור האגרה נקבע תוך חישוב עלות של הפקת המסמכים ותכליות נוספות, ואין להשוות בין האגרה שהיא גובה לבין זו שגובים מוסדות אחרים, מאחר ובמוסדות אלה המבקש מצלם את החומר בעצמו. כן טענה, כי ההליך המתאים הוא עתירה לבג"ץ ולא תובענה ייצוגית.

השופט נועם סולברג אישר את ניהול התובענה כייצוגית, לאחר שקבע, כי שיעור האגרה בלשכה גבוהה בהרבה מעלות העתקת המסמך בפועל, וכי עלויות העתקה והעיון במסמכים בערכאות משפטיות ובגופים ציבוריים אחרים הם בשיעורים נמוכים במידה ניכרת, והוסיף כי דווקא מכיוון שהאנשים הנזקקים לשירותי לשכת ההוצל"פ הם בד"כ אנשים קשיי יום, מצופה היה כי האגרה שתגבה תהה נמוכה יותר מזו שגובים מוסדות אחרים.

כן נקבע, כי אמנם תקיפת תקנות האגרה באמצעות הגשת תובענה ייצוגית אינה 'חזון נפרץ', אולם הדין מאפשר השלמה גם עם היוצאים מהכלל, וזאת בין היתר נוכח הרציונאל, כי חייב ששקוע בחובות כבדים ונתון ללחצי הנושים המתדפקים על דלתו, לא יגיש עתירה לבג"ץ על כי הרשות גבתה ממנו ביתר ולא ישקיע את משאביו המועטים לתיקון פגמי הרשות.

"אכן, מן הראוי לשמוע את זעקת החלש: "... והיה כי-יצעק אלי ושמעתי..." (שמות כ"ב, כ"ד). גם אם הוא משתייך לקבוצה של חייבים, אין להרע את מצבו עוד. יש לאפשר לחברי הקבוצה את השימוש בכלי התובענה הייצוגית למניעת גבייה מופרזת מטעם הרשות", כתב השופט ואישר את ניהול התובענה כייצוגית כאמור.

מניה שוחט 23, אזור | 077-3393831 | פקס: 0773393834

ייעוץ שיווקי
 פרסום בגוגל בית לעסקים
לייבסיטי - בניית אתרים